Czego potrzeba, aby otworzyć salon fryzjerski?

Salon fryzjerskiNa świecie żyje wiele twórczych, zdolnych i kreatywnych osób. Znajdują się wśród nich osoby dbające o wizerunek, a więc również fryzjerzy. Mogą oni pracować u kogoś, ale mogą też pracować u siebie zakładając własny salon fryzjerski.

Formalności, które należy spełnić przy otwieraniu salonu fryzjerskiego

Otwarcie salonu fryzjerskiego wiąże się nie tylko z puszczeniem wodzy fantazji przy kreowaniu tego miejsca, ale przede wszystkim z załatwieniem wszelkich formalności. Po pierwsze należy zarejestrować firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG. Wówczas określa się, czy zakłada się jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę cywilną osób fizycznych. Wypełnienie i złożenie druku może odbywać się na cztery sposoby: osobiście w urzędzie miasta lub gminy, elektronicznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, elektronicznie bez wykorzystania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego z późniejszym jego osobistym potwierdzeniem, listem poleconym z podpisem poświadczonym notarialnie. Po drugie należy zając się stroną podatkową, czyli w Urzędzie Skarbowym złożyć formularz VAT. Po trzecie należy pamiętać o ubezpieczeniu, czyli złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularz ZUS ZUA. To pierwsze, ale nie jedyne kroki formalne przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Wybór lokalu oraz jego urządzenie na salon fryzjerski

Po załatwieniu strony formalnej, przychodzi czas na załatwianie strony materialnej. Przed nami zajęcie o wiele przyjemniejsze niż załatwianie spraw papierkowych, ale mimo wszystko również ciężkie. Najpierw trzeba wybrać lokal - najlepiej przestrzenny i jasny, czyli sprzyjający pracy. Ważną kwestię stanowi również lokalizacja, im bliżej centrum miasta, tym dogodniej, ewentualnie lokalizacja z dogodnym dojazdem. Następnie należy urządzić lokal - najlepiej stylowo i nowocześnie. Jeśli nie posiada się wystarczającej gotówki, warto zaznajomić się z programami dotacji i wsparcia na start, a także z ofertami kredytów. Gdy już wszystko gotowe, pozostaje jeszcze na chwilę wrócić do biurokracji.

Sprawa Sanepidu przy otwieraniu salonu fryzjerskiego

Na koniec załatwia się sprawy z Państwową Inspekcją Sanitarną, zwaną potocznie Sanepidem. Instytucja ta wykonuje zadania z zakresu zdrowia publicznego poprzez sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Według wymogów Sanepidu w salonie fryzjerskim do zachowania higieny powinny znajdować się następujące pomieszczenia: pomieszczenie do świadczenia usług, szatnia i poczekalnia, pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla pracowników, pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla klientów, miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, pomieszczenie lub szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych oraz czystej i brudnej bielizny. Jeśli wszystko pójdzie pomyślenie, pozostaje otworzyć drzwi salonu.

Promocja dźwignią handlu

Ostatni, nieobowiązkowy, ale warty podjęcia krok, to promocja salonu fryzjerskiego. Fryzjerzy mogą otworzyć salon przyprowadzając swoją starą klientelę, ale jeśli tego nie uczynią, wypada zadbać o nową. W dzisiejszych czasach dobrą promocję potrafią zrobić nawet portale społecznościowe, nie wymaga to więc wkładania wielu pieniędzy, wystarczy trochę wysiłku.

Autor: www.modnakaja.pl.

Komentarze