Co warto wiedzieć o druku offsetowym?

Druk offsetowyDruk offsetowy jest rodzajem druku, który umożliwia uzyskanie wydruków w najwyższej rozdzielczości. Z technologii korzysta się podczas realizacji wielkoformatowych nakładów np. czasopism, magazynów czy gazetek promocyjnych.

Na czym polega druk offsetowy?

W druku offsetowym obraz trafia z aluminiowej matrycy na dane tworzywo np. papier. Wcześniej jednak trafia jeszcze na aluminiową matrycę. Na tym w skrócie polega druk offsetowy. Podstawy pracy z tą techniką zna wielu drukarzy, lecz nie każda z drukarni oferuje wydruki offsetowe, które w odróżnieniu od wydruków cyfrowych, są droższe. Niemniej jednak jest to technika umożliwiająca uzyskanie dużej ilości wydruków w krótkim czasie. Dzielimy go na:

  • druk rolowy - używają go drukarnie realizujące wysokonakładowe zlecenia np. wydruk czasopism, magazynów i gazet,
  • druk arkuszowy - sprawdza się podczas realizacji nieco innych zleceń np. wydruk etykiet, broszur i plakatów.

Drukiem offsetowym zajmują się wyłącznie specjaliści branży poligraficznej. Obsługa technologii nie należy do najprostszych i jest bardziej zaawansowana niż druk cyfrowy. Co więcej, gdy już rozpocznie się proces wydruku, nie ma możliwości, by wprowadzić w jego trakcie zmiany. Wynika to z faktu, iż nastąpiło naświetlenie obrazu. Co prawda, można wykonać pewną korektę, lecz stosuje się ten wariant zazwyczaj w ekstremalnych sytuacjach. Wiążę się to również ze znacznym wzrostem kosztu całego wydruku.

Jak dzisiejsze drukarnie korzystają z druku offsetowego?

Mimo iż założenia towarzyszące drukarzom przy realizowaniu wydruków tą metodą nie zmieniły się od lat, to jednak mają dostęp do znacznie lepszych narzędzi. Pierwsze wydruki offsetowe, które wówczas nie miały jeszcze tej nazwy, przypominały raczej badana chemiczne niż drukowanie. Za wynalazcę tej techniki uznawany jest niemiecki grafik Alois Senefelder. W XVIII wieku zauważył, że zmieszany wosk, mydło i sadza odpychają wodę i jednocześnie przyciągają farbę. Oczywiście współcześni drukarze tworzą matrycę w inny sposób. Używają do tego technologii CTP, lecz istnieją również maszyn, dzięki którym już na samym cylindrze pośrednim można stworzyć gotową formę drukową.

Jaką jakość oferuje druk offsetowy?

Największą zaletą tego typu druku jest najwyższa rozdzielczość wydruku. Dla porównania warto dodać, że standardem dla drukarni jest rozdzielczość 300 dpi, a technologia offsetu oferuje rozdzielczość o wartości nawet 4800 dpi. Warto jednak pamiętać, że jakość druku zależna będzie od rodzaju podłoża i tego, w jakim stopniu przyjmuje farbę.

Komentarze