Co powinny zawierać pełne oferty franczyzy?

Sklep franczyzowySkorzystanie z franczyzy nie gwarantuje ci sukcesu, może jednak sprawić, że będziesz w stanie utrzymać się na rynku, prowadząc firmę. Jakie informacje powinieneś mieć, po zapoznaniu się z ofertą franczyzy?

Zainteresowanie franczyzą zarówno w Polsce, jak i na świecie jest duże. Wszystko dlatego, że z wdrożenia takiego modelu biznesowego płyną konkretne korzyści dla każdej ze stron.

Zapoznałeś się z nimi? Wiesz, czego możesz wstępnie oczekiwać od franczyzodawcy? Świetnie, teraz czas otrzymać szczegółowe informacje na temat współpracy. Jakie informacje powinny znaleźć się w ofercie przedstawionej przez franczyzobiorcę?

Wielkość miejscowości i usytuowanie lokalu to kluczowe kwestie

Franczyzodawca inwestuje nie tylko swój czas, lecz także pieniądze. Naturalnym powinno być zatem to, że chce się zabezpieczyć przed niepowodzeniami. W ofercie otrzymanej od franczyzodawcy powinieneś znaleźć szczegółowe informacje na temat minimalnej wielkości miejscowości, w której będziesz mógł prowadzić biznes, korzystając m.in. z jego logo. Znaczenie ma również usytuowanie lokalu – większość franczyzodawców chce, aby znajdował się on w dobrze skomunikowanej części miasta.

Czy wiesz, że franczyza przewiduje, że lokal, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, powinien mieć konkretne wymiary? Zauważ, że wyeksponowanie towarów zajmuje wiele miejsca. Konieczne jest, aby klienci mogli między alejkami poruszać się np. z wózkami. W praktyce zatem przestrzeń ma znaczenie. Sprawdź, czy oferty franczyzy, które przeglądasz, zawierają takie informacje.

Dostawy towaru - czy wiesz, gdzie będziesz się zaopatrywał?

Sklepy fraczyzowe muszą być wyposażone w konkretne towary. Skąd je brać? Dobrze, abyś otrzymał informacje na temat tego, czy dostawy zagwarantuje ci twój biznesowy partner. W przypadku sieci spożywczych, franczyzodawcy najczęściej dbają o to, aby nabywać produkty bezpośrednio od producentów lub znaleźć hurtownie, które zagwarantują im dobre ceny.

Gdy mowa o dostawach towarów, oferty franczyzowe powinny uwzględniać, czy będziesz za takie płacił. Część franczyzodawców proponuje przekazanie towarów w formie depozytu, co pozwala ograniczyć koszty, ale jednocześnie zmusza franczyzobiorcę do szczególnej dbałości o poszczególne produkty.

Na jaką pomoc możesz liczyć?

Kompleksowe oferty franczyzy uwzględniają również pomoc, na którą możesz liczyć. Poza kwestią reklamy sprawdź, czy (i jak często) franczyzodawca będzie przeprowadzał kampanie marketingowe. Czy będą one miały zasięg ogólnopolski, czy może wyłącznie lokalny?

Eksponowanie towarów ma szczególne znaczenie wówczas, gdy mowa o sklepach sprzedających ubrania. Jako franczyzobiorca, który nigdy nie prowadził takiej działalności gospodarczej, możesz zastanawiać się, czy otrzymasz wsparcie w postaci np. materiałów szkoleniowych lub podręczników kompleksowo omawiających to zagadnienie.

Warunki finansowe umowy franczyzy

Oferty franczyzy powinny ci dać informacje na temat warunków finansowych. Biznes otwierasz przecież po to, aby zarabiać, prawda? Zwróć uwagę, czy franczyzodawca pokusił się o sporządzenie choćby szacunkowych kosztów i zysków. Sprawdź, czy informacje zawarte w takim dokumencie pokrywają się z twoimi wyliczeniami.

Komentarze

Maria Agnieszka
Warto jest się zastosować do powyższych zasad, wdrażając je w życie, będziemy mogli osiągnąć sukces. Najważniejsza jest pewność siebie, bez niej ani rusz.
Krzych
Bardzo pomocny poradnik dla ludzi zaczynających przygodę z franczyznąFranczyzaNie masz pomysłu na biznes? A może wiesz, jaka branża jest twoją wymarzoną, ale nie masz doświa


FranczyzaŚwiat franchisingu - franczyzy zmienia się z roku na rok. Jego ewolucja doprowadza do tworz