Chcesz otworzyć konto oszczędnościowe? Zwróć na to uwagę!

Konto oszczędnościoweKonto oszczędnościowe jest drugim najczęściej nabywanym produktem banku. Zaraz obok podstawowego rachunku ROR jest tym, który cieszy się największą popularnością. Zanim jednak podpiszesz umowę z bankiem, zastanów się dobrze, z jakiej oferty skorzystać. Instytucje bankowe oferują bowiem konta tego typu z różnymi ograniczeniami.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe działa na tej samej zasadzie, co standardowy rachunek ROR. Różnica polega jednak na tym, że jest oprocentowane. Oznacza to, że wszystkie środki, które zostaną na nim ulokowane, generują dodatkowy zysk. Wypracowane odsetki (najczęściej w skali roku) są czystym zarobkiem dla inwestora. Właśnie dlatego ten produkt banku cieszy się takim zainteresowaniem.

Pieniądze ulokowane w banku są w pełni bezpieczne. Można też nimi dowolnie dysponować, a dodatkowo gwarantowany jest zysk bez ryzyka utraty choćby małej części wniesionego kapitału.

Konto za darmo

Osoby, które chcą założyć konto oszczędnościowe, powinny zwrócić uwagę, by było ono zupełnie darmowe. Bezpłatne powinno być nie tylko założenie takiego rachunku, ale również jego prowadzenie. Przy niekorzystnych warunkach oferowanych przez bank, może okazać się, że koszty utrzymania takiego rachunku są wyższe niż wygenerowany zysk.

Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Chcesz otworzyć konto oszczędnościowe, bo to jeden z niewielu instrumentów, który w sposób bezpieczny pozwoli Ci pomnażać pieniądze? To bardzo dobre rozwiązanie. Rzeczywiście jest to produkt banku, który nie wiąże się z nawet najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że nawet przy zerwaniu warunków umowy, inwestor odzyska całą pulę wniesionych środków.

Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. Konto oszczędnościowe jest doskonałym sposobem na inwestowanie dla początkujących. Jest też świetnym instrumentem, który można połączyć z innymi, jakie również generują zyski. To zresztą najlepsze rozwiązanie, kiedy inwestor rozdziela swój kapitał i lokuje go w różnych instrumentach.

Swobodne dysponowanie środkami

Porównuj oferty banków. Co miesiąc te instytucje publikują zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na te, które nie wymuszą "zamrożenia" środków. Istnieją konta oszczędnościowe, które pozwalają na swobodne dysponowanie pieniędzmi.

Oznacza to, że inwestor może korzystać z własnych środków, w tym wykonywać przelewy i realizować zakupy przy wykorzystaniu przypisanej do konta karty płatniczej. Nie straci przy tym wypracowanych odsetek.

Ograniczenia, jakie może stawiać bank

Należy dokładnie czytać umowę z bankiem i weryfikować wszystkie warunki, jakie dyktuje ta instytucja. Może okazać się, że rzeczywiście konto oszczędnościowe pozwoli nam uzyskać zarobek, ale z pewnymi ograniczeniami. Takim może konieczność ulokowania określonej sumy środków pieniężnych. Inwestor może zostać ograniczony również co do dysponowania wniesionym kapitałem. W wielu przypadkach, by odsetki były naliczane, pieniądze muszą być "zamrożone".

Komentarze