BMW leasing - co zrobić, aby finansowanie luksusowych aut było opłacalne?

Leasing BMWWielu właścicieli firm decyduje się na finansowanie luksusowych aut marki BMW. Nie tylko podnoszą one prestiż przedsiębiorstwa i zapewniają niezrównany poziom komfortu podróży, ale także skutecznie ograniczają kwotę opodatkowania. Co zrobić, aby leasing nowego BMW był możliwie jak najbardziej opłacalny?Dlaczego warto leasingować luksusowe auto?

Finansując samochody premium za pośrednictwem leasingu, przedsiębiorcy zyskują możliwość nabycia luksusowego BMW lub pojazdu innej uznanej marki przy ograniczonym wkładzie własnym. Co więcej, dzięki cyklicznie spłacanym ratom leasingowym mogą oni uzyskać dużą tarczę podatkową skutecznie obniżającą podstawę opodatkowania firmy podatkiem VAT i podatkiem dochodowym.

Dzięki regularnym i stałym ratom przedsiębiorcy mogą skuteczniej zaplanować koszty finansowania auta, a także transparentnie określić budżet firmy związany z tymi wydatkami. Co więcej, leasing drogiego auta nie zaburza przepływu kapitału w obrębie firmowych struktur tak, jak robi to jego zakup za gotówkę. Wreszcie - leasing luksusowego BMW lub innego pojazdu marki premium jest o wiele bardziej dostępny od kredytu - również dla młodszych firm, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej.

Leasing BMW i innych aut marek - premium czy wciąż się opłaca?

Uchwała o nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych (Dz.U. poz. 2159) nieco namieszała na rynku leasingu. Zgodnie z nowymi zasadami, które weszły w życie na początku 2019 roku, przedsiębiorcy mogą korzystać w pełni z amortyzacji samochodów, których koszt jest mniejszy niż 150 tys. zł netto. Jeśli auto jest droższe od tego limitu, leasingobiorca może zaliczać do kosztów prowadzenia działalności jedynie pewną proporcję opłat ponoszonych z tytułu rat leasingowych i wydatków na rzecz auta.

Co więcej, przedsiębiorcy, którzy korzystają z auta w ramach działalności gospodarczej, jak i na użytek prywatny, do kosztów uzyskania przychodu mogą zaliczyć jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. W przypadku auta służbowego wykorzystywanego jedynie na potrzeby firmy wydatki te mogą być rozliczane w pełni.

Niemniej, BMW leasing wciąż jest bardziej opłacalny od kredytowania. Wystarczy odpowiednio zaplanować sposób wykupu auta z leasingu.

Co zrobić, aby finansowanie luksusowych aut było opłacalne?

Limit 150 tys. zł netto dla pojazdów spalinowych dzieli się na dwie transakcje - na umowę leasingową określającą wysokość wpłaty początkowej i wysokość rat leasingowych, a także na umowę wykupu auta. Zatem, aby leasing luksusowych i drogich aut, których koszt przekracza 150 tys. zł netto, był opłacalny, należy podpisać umowę leasingową ustalającą jak największą kwotę wykupu auta z leasingu. Polecamy jednak skonsultować ten temat z księgową lub księgowym, aby dowiedzieć się, jak wygląda przebieg całego procesu.

Komentarze