BLIK - co to takiego?

BLIK

Zwolennicy płatności mobilnych, czyli używania smartfona czy tabletu jako portfela, nie są już skazani wyłącznie na technologię NFC. Od niedawna, mają oni do dyspozycji zdecydowanie bardziej wszechstronne rozwiązanie - system płatności mobilnych BLIK. Sprawdź, na czym dokładnie polega działanie tego systemu i jakie korzyści niesie on dla mobilnych klientów banków.

W połowie 2013 r. sześć najnowocześniejszych banków w Polsce: Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP zawiązało porozumienie, na mocy którego powstał Polski Standard Płatności. To właśnie wtedy ustalono też, że funkcjonowanie BLIK-a będzie opierało się na sprawdzonym systemie płatności mobilnych banku PKO BP, który zostanie dodatkowo rozbudowany o rozwiązania dające możliwość podłączenia do niego kolejnych banków. Jeszcze pod koniec tego samego roku do przedsięwzięcia przyłączyła się Krajowa Izba Rozliczeniowa, która zobowiązała się zadbać o obsługę operacyjną systemu, a także udostępnić niezbędną infrastrukturę teleinformatyczną. Owocna współpraca tak wielu podmiotów stworzyła klientom banków szansę na powszechne korzystanie z prostego, wygodnego i bezpiecznego systemu płatności bezgotówkowych przy użyciu telefonu.

Czym jest BLIK?

System płatności mobilnych BLIK pozwala użytkownikom smartfonów nie tylko płacić w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych, ale również wypłacać bezprowizyjnie gotówkę z bankomatów, dokonywać płatności w sieci czy realizować czeki. Co więcej, w niektórych bankach pojawiła się już kolejna, niezwykle użyteczna funkcjonalność BLIK-a - możliwość przeprowadzania wzajemnych rozliczeń za pomocą natychmiastowych przelewów na telefon.

Niezwykle istotne jest przy tym to, że żaden z wymienionych typów operacji nie wiąże się z koniecznością użycia smartfonu z modułem NFC. Do przeprowadzenia dowolnej transakcji wystarczy bowiem telefon z aplikacją mobilną danego banku oraz konto osobiste - a w przypadku korzystania z czeku nie jest wymagane nawet posiadanie telefonu!

Jednorazowy kod - podstawowy mechanizm identyfikacyjny

Szeroki zakres udogodnień jakie oferuje system płatności BLIK wynika z faktu, iż jego działanie opiera się na niezwykle prostym mechanizmie identyfikacyjnym - jednorazowych kodach autoryzacyjnych, które są ważne jedynie przez 2 minuty od momentu utworzenia. Każdy kod stanowi kombinację sześciu, a w przypadku czeków - dziewięciu cyfr, które są generowane przez system na żądanie banku, na rzecz klienta. To właśnie on pozwala szybko i wygodnie potwierdzić realizację danej transakcji, a co za tym idzie - może z powodzeniem zastąpić gotówkę oraz kartę płatniczą.

Kod BLIK - płatności w sklepie i wypłata z bankomatu

Proste, szybkie i darmowe - takie są zarówno płatności jak i wypłaty BLIK-iem. By móc skorzystać z takiego rozwiązania niezbędne jest jednak połączenie z Internetem, które musi być aktywne w momencie realizacji transakcji. A jak wygląda sam przebieg operacji przeprowadzanej przy pomocy kodu BLIK?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zapłatą za zakupy czy wypłatą środków z bankomatu, schemat i sekwencja działań jest identyczna. W pierwszej kolejności należy poinformować sprzedawcę o chęci dokonania płatności BLIK-iem/wybrać na panelu bankomatu opcję transakcji BLIK, a następnie:

  • Uruchomić w smartfonie bankową aplikację mobilną;
  • Wygenerować kod poprzez kliknięcie w opcję BLIK;
  • Wprowadzić uzyskany kod w punkcie akceptacji - terminalu płatniczym, bankomacie lub na stronie sklepu internetowego;
  • Potwierdzić wykonanie operacji w smartfonie.

W przypadku korzystania z czeków BLIK cała procedura wygląda podobnie, choć w tym przypadku wymagane jest jeszcze wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci indywidualnie ustalanego hasła do czeków.

Czek BLIK - jak to działa?

Czek BLIK pozwala w szybki sposób płacić za zakupy oraz wypłacać pieniądze z bankomatu do z góry określonej kwoty. Czym różni się od kodu BLIK? Przede wszystkim tym, że ma zdecydowanie dłuższą ważność (maksymalnie 72 godziny), można go realizować w trybie online oraz daje możliwość przekazania w prosty i bezpieczny sposób pieniędzy dowolnej osobie. Istotne jest przy tym to, że odbiorca czeku może go zrealizować nawet jeśli nie posiada konta w banku czy smartfonu z odpowiednią aplikacją mobilną. Wystarczy, że zna on dwa kody autoryzacyjne - dziewięciocyfrową kombinację cyfr wygenerowaną dla danego czeku BLIK oraz hasło do czeków.

By móc sprawnie wystawiać i realizować czeki, warto zapoznać się z poniższymi punktami, które przedstawiają najważniejsze zasady ich działania.

  • Przed utworzeniem pierwszego czeku BLIK należy we własnym zakresie zdefiniować hasło do czeków w serwisie internetowym danego banku;
  • Utworzenie czeku skutkuje zablokowaniem na rachunku bankowym wskazanej w nim kwoty;
  • Transakcja wykorzystująca czek BLIK może opiewać na kwotę równą lub niższą od kwoty, na jaką został wystawiony;
  • Transakcje wykorzystujące czeki BLIK podlegają limitom kwotowym, które są indywidualnie ustalane przez banki;
  • Można posiadać nie więcej niż 5 aktywnych czeków;
  • Za pomocą jednego czeku można wykonać tylko jedną operację.

Warto przy tym zaznaczyć, że czek BLIK pozwala rozwiązać problem braku dostępu do sieci internetowej. Każdy użytkownik systemu może bowiem wygenerować kod o określonej wartości i ważności, a następnie posłużyć się nim w celu dokonania płatności w sklepie czy wypłaty gotówki z bankomatu. W sytuacji, gdy przeprowadzana operacja opiewa na niższą kwotę niż ta wskazana w czeku, bank zwraca niewykorzystane środki na rachunek.

Gdzie można korzystać z BLIK-a?

Już teraz BLIK-em można płacić w ponad 100 tysiącach sklepów stacjonarnych, kinach, kawiarniach i innych punktach usługowo - handlowych, które są zaopatrzone w terminale płatnicze akceptujące taki rodzaj płatności. Z BLIK-a można też korzystać w kilkudziesięciu tysiącach sklepów online i na stronach obsługiwanych przez integratorów płatności internetowych (np. Cashbill, DotPay, Przelewy24, Transferuj.pl). Natomiast wypłatę gotówki przy wykorzystaniu kodu lub czeku BLIK można zrealizować w ponad 10 tysiącach bankomatów, czyli mniej więcej połowie znajdujących się w Polsce. Obecnie, gotówkę można wypłacać z urządzeń działających pod marką Euronet i bankomatów należących do banków założycielskich systemu: Alior, Millenium, BZ WBK, ING, mBank, PKO BP oraz banków: Credit Agricole, Getin i Idea. Z zapowiedzi twórców systemu wynika jednak, że należy spodziewać się sukcesywnego wzrostu liczby punktów akceptujących dokonywanie operacji za pomocą BLIK-a - docelowo ma to zapewnić mu tytuł najbardziej rozpowszechnionego systemu płatności bezgotówkowych w Polsce.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o dwóch niezwykle ważnych zaletach systemu płatności BLIK - wysokim bezpieczeństwie użytkowników oraz możliwości korzystania ze zniżek i ofert specjalnych. To właśnie ta ostatnia, może okazać się istotną przewagą takiego sposobu płatności nad korzystaniem z karty płatniczej. Przykładowo, klienci mBanku płacący BLIK-em mogą uzyskać 30-procentowy rabat na wykup dostępu do filmów w serwisie VOD.pl czy też zbierać dodatkowe punkty Vitay za zakupy na stacjach Orlen (aktualne promocje można znaleźć pod adresem: www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/blik/). Banki, poza rabatami na zakupy do wybranych sklepów stacjonarnych i internetowych, oferują też niekiedy m.in. zniżki do kawiarni czy vouchery do kin - a wszystko po to, by zachęcić klientów do korzystania z nowego standardu płatności BLIK.

Natomiast pierwsza z wymienionych zalet bierze się stąd, że istotą całego mechanizmu są jednorazowe kody o niezwykle krótkim okresie ważności, które stanowią zarazem formę zabezpieczenia dla przeprowadzanych operacji. Ponadto, warto zauważyć, że takie rozwiązanie gwarantuje też maksymalne bezpieczeństwo podczas wypłaty gotówki z bankomatu - w przeciwieństwie do kart płatniczych, nie występują tutaj bowiem ryzyko związane z możliwością skopiowania danych. Przytoczone przykłady pokazują, że płatności BLIK są nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpiecznie i opłacalne.

Komentarze