Bezpieczna praca zdalna z Windows Server

Praca zdalnaW związku z pandemią koronawirusa wiele firm rozpoczęło pracę zdalną. Nie we wszystkich przedsiębiorstwach wykonywanie obowiązków na odległość jest możliwe, ale tam, gdzie taka opcja istnieje, firmy mogą kontynuować działalność, mimo zamknięcia biur. Żeby jednak było to możliwe, powinny zapewnić pracownikom odpowiednie rozwiązania.

Ile firm pracuje zdalnie?

Wykonywanie obowiązków na odległość nie jest nowością. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Owl Labs wynika, że pracownicy, którym firmy umożliwiają częściową pracę zdalną lub całkowite przejście na wykonywanie w ten sposób obowiązków są szczęśliwsi. Okazało się, że osoby pracujące zdalnie są o 22 proc. bardziej usatysfakcjonowane niż pozostali zatrudnieni. W badaniu udział wzięło 1,2 tys. pracowników w wieku od 22 do 65 lat. Jedno z zadanych im pytań dotyczyło tego, dlaczego zdecydowali się na pracę na odległość. Najczęściej padały następujące odpowiedzi:

  • 91 proc. - możliwość osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
  • 79 proc. - podniesienie swojej produktywności.
  • 78 proc. - obniżenie poziom stresu.
  • 78 proc. - oszczędność czasu poświęcanego na dojazdy do pracy.

Czy rzeczywiście większość firm pracuje obecnie zdalnie? Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia w drugiej połowie marca pokazało, że zaledwie 17 proc. respondentów pracuje na odległość, a ponad 50 proc. w dalszym ciągu jeździ do pracy. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego - w wielu branżach praca zdalna jest po prostu niemożliwa. Poza tym, żeby pracownicy mogli wykonywać obowiązki na odległość, firma musi zapewnić im odpowiednie rozwiązania.

Windows Server sposobem na bezpieczną pracę zdalną

Obecna sytuacja jest trudna dla wielu biznesów. Firmy, które nie były na nią przygotowane, powinny działać już teraz - trudno przewidzieć, jak dalej potoczy się sytuacja i czego tak naprawdę możemy się spodziewać. Być może przedsiębiorstwa jeszcze długo będą musiały pracować częściowo zdalnie. Rozwiązaniem problemów wielu firm mogą być serwery dedykowane z systemem Windows Server. To propozycja dla tych przedsiębiorstw, które nie posiadają własnego serwera lokalnego, ale chcą dać zatrudnionym możliwość pracy na systemach księgowych, CRM czy ERP z dowolnego miejsca, w którym mają oni dostęp do internetu. Dzięki temu rozwiązaniu firma może zachować ciągłość biznesową i nie przerywać wielu prac. Jest to dobry wybór nie tylko na czas pandemii - usługa może się sprawdzić również na co dzień, kiedy pracownik z pewnych powodów nie może przyjść do pracy i część obowiązków wykona zdalnie.

Serwer dedykowany z systemem Windows Server możesz wykorzystać do:

  • Skonfigurowania urządzenia dla rozwiązań typu ERP. Mogą to być np. programy księgowe, które pracownik będzie mógł obsługiwać, korzystając ze zdalnego pulpitu.
  • Utworzenia wewnętrznego VPN jako bezpiecznego sposób tunelowania ruchu.
  • Skonfigurowania serwera baz danych dla aplikacji, które wymagają Microsoft MQL.

Zdalna obsługa klienta

Czas pandemii nie musi wiązać się z utratą klientów, jeśli dotąd docierali oni do firmy wyłącznie stacjonarnie. Ważne, żeby przedsiębiorstwo posiadało swoją stronę WWW bądź, jeśli jej nie ma, szybko ją uruchomiło. Może wykupić serwer VPS, ewentualnie usługę o nazwie Managed Hosting, która jest łatwiejsza pod względem zarządzania. Stronę można założyć, korzystając z instalatora aplikacji w dosłownie minutę - wymagać będzie ona tylko wypełnienia treścią i personalizacji. Najważniejsze, żeby firma zareagowała, posiadała chociaż wizytówkę online z opisem oferty. Dla biznesu to ważny test. Ci, którzy już wcześniej byli przygotowani do pracy zdalnej, z pewnością łatwiej sobie radzą z zaistniałą sytuacją. Pozostali muszą podjąć stosowne działania jak najszybciej, o ile w przypadku ich biznesu w ogóle jest to możliwe.

Komentarze