Bezpieczna bankowość internetowa - o czym warto pamiętać?

Bezpieczna bankowość internetowaZ bankowości internetowej korzysta coraz więcej osób. Dostęp do konta 24 godziny na dobę, płacenie rachunków bez wychodzenia domu, doładowanie telefonu - to tylko niektóre z zalet bankowości internetowej.

Bankowość internetowa nie wymaga wielu narzędzi. Wystarczy łącze internetowe oraz hasło do konta, które otrzymujemy od banku. Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do wszystkich posiadanych produktów bankowych: rachunków, kart kredytowych, kredytów, funduszów inwestycyjnych, czy lokat.

Zarządzanie finansami przez internet to nie lada wygoda. Jest szybko, funkcjonalnie, tanio (a czasem zupełnie bez opłat), ale czy bezpiecznie?

Banki dbają o to, by finanse ich klientów były należycie chronione, chroniona jest również bankowość internetowa. Jednak to sam klient musi pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • Nie logujemy się do banku z komputerów, co do których nie mamy pełnego zaufania. Sprawdzanie salda na komputerze w kawiarence internetowej, na uczelni lub bibliotece nie jest dobrym pomysłem. Mało bezpieczne jest logowanie się do konta przy wykorzystaniu niesprawdzonej sieci WiFi. Lepiej to zrobić na swoim komputerze lub każdym innym, o którym wiemy, że jest bezpieczny.
  • Ważne, by na komputerze, z którego następuje logowanie do banku, było zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Zainstalowany program powinien być na bieżąco aktualizowany. Bezpieczna bankowość internetowa uzależniona jest również od regularnej aktualizacji systemu i innych narzędzi, na przykład przeglądarek internetowych.
  • Przy logowaniu sprawdzamy, czy adres strony internetowej banku jest poprawny. Połączenie powinno być szyfrowane, a adres strony powinien zaczynać się od https://. W obrębie przeglądarki powinniśmy zauważyć symbol kłódki (symbol certyfikatu bezpieczeństwa). By uniknąć przykrych niespodzianek najkorzystniej logować się do konta internetowego bezpośrednio ze strony banku. Nie logujemy się do konta z linków, które dostajemy e-mailem (z pewnością nie są ta e-maile, które wysyła nam nasz bank). Jest to niebezpieczne.
  • Jeśli przy logowaniu do konta zostaniemy poproszeni o podanie kodu z karty kodów jednorazowych, danych telefonu lub inne poufne informacje, nie róbmy tego. To kolejny przykład próby wyłudzenia danych.

Zachowajmy zdrowy rozsądek i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Bądźmy czujni. To chyba niewiele w porównaniu do tego, jak wiele możemy stracić...

KomentarzeWindykacja należnościObrót gospodarczy polega na tym, że jedni kupują, a inni sprzedają, osi


Kredyt firmowyBędąc młodym przedsiębiorcą zazwyczaj nie chcesz rozpoczynać swojej działalności od b


Płatności cykliczneZakupy subskrypcyjne działają jak opłata abonamentowa, to inaczej okresowe


Kredyt inwestycyjnyKredyt inwestycyjny dla firm to jedna z bardzo ważnych pożyczek szczególnie