8 sposobów na zwiększenie kreatywności

KreatywnośćJeżeli pracujesz w agencji kreatywnej lub w innym miejscu, które wymaga wzmożonej pracy Twojego umysłu, bez wątpienia spotkałeś się z problemem trapiącym od czasu do czasu każdego twórcę – niedoborem kreatywności. Jak można ją zwiększyć? Które nawyki pozwalają zapewnić stały dopływ świeżych pomysłów? W tekście zostanie przedstawione 8 czynności poprawiających zdolności Twojego mózgu.

1. Ręczne pisanie. Miej zawsze ze sobą długopis oraz notatnik i to w nim zapisuj swoje pomysły. Takie działanie, jak dowodzą naukowcy, aktywuje więcej obszarów mózgu, aniżeli pisanie na klawiaturze komputera. Dodatkowo, samo oderwanie się od monitora przerywa rutynę i daje możliwość na pojawienie się świeżych pomysłów.

2. Zielona herbata. Jak nie od dziś wiadomo, picie naparu z zielonej herbaty ma dobroczynne działanie na nasz organizm. Zmniejsza poziom złego cholesterolu, wspomaga trawienie, nawet zapobiega nowotworom, ale co najważniejsze - zwiększa umiejętności poznawcze mózgu oraz poziom koncentracji. Tak więc będzie to świetny napój dla wszystkich osób pracujących kreatywnie.

3. Ruch. Aby stworzyć rozwiązanie danego problemu nie trzeba gapić się w pustą kartkę lub ekran monitora, zamiast tego lepiej na 10 minut wstać i np. przespacerować się/pobiegać. Na brytyjskim Middlesex University udowodniono, że kreatywność jest wyższa u osób, które wykonywały ćwiczenia fizyczne, niż u tych znajdujących się przez dłuższy czas w spoczynku. Tak więc rusz się, choćby trochę, a pomysły same przyjdą do głowy!

4. Czytanie. Połącz przyjemne z pożytecznym i czytaj tak dużo, jak możesz. Dzięki temu zwiększy się zasób Twojego słownictwa oraz poziom inteligencji. Nie ograniczaj się przy tym do jednego gatunku - poszerzaj horyzonty. Czytanie powinno być istotną czynnością dla każdej osoby, jednak istnieje grupa zawodowa, która bez tego nie będzie odpowiednio funkcjonować - mowa o copywriterach w agencji kreatywnej. Poznanie wielu dzieł literatury poprawi ich umiejętności językowe oraz sprawi, że pisanie nie będzie dla nich problemem.

5. Uwierz w swoją kreatywność. Częstą ścianą pojawiającą się na samym początku procesu twórczego jest przekonanie, że nie jest się kreatywnym, co oczywiście nie jest prawdą. Efektem tego podejścia jest wiele komplikacji, przez które można np. bać się przedstawić swoje pomysły szerszemu gronu odbiorców lub szybko się zniechęcać do wymyślania czegoś nowego. Pamiętaj, każdy jest kreatywny, z czasem ta cecha mogła być duszona m.in. przez szkołę, jednak wszyscy mają bujną wyobraźnię, nie bój się z niej skorzystać!

6. Pobądź sam. Jak udowodniono, największą liczbę dobrych pomysłów tworzą osoby pracujące samodzielnie. Skąd taka tendencja? Wynika to z tego, że będąc samemu można popuścić wodzę fantazji i nie trzeba bać się krytyki ze strony bardziej dominujących osób z grupy. Dodatkowo, myśląc samemu można odciąć się od „przeszkadzaczy”, dlatego wyłącz telefon, nie przeglądaj e-maila i zorganizuj tak czas, żebyś w pełni mógł się poświęcić zadaniu kreatywnemu. Takie działania zapewnią niebywałe efekty, a pomysły zaczną pojawiać się same.

7. Rozwijaj pomysły w grupie. Mimo, że wiele dobrych idei powstaje w umysłach jednej osoby, to warto je rozwijać w grupie. Można wtedy je dopracowywać wśród innych ludzi, którzy mają otwarte umysły. Idealnie to wygląda w agencjach kreatywnych, gdyż wszyscy wypowiadający się mają równy wkład w dyskusję, a to sprawia, że jej uczestnicy będą czuli się związani w jakiś sposób z pomysłem nad którym pracują.

8. Zdrzemnij się. Badania z 2009 roku, które zostały przeprowadzone w Kalifornii dowiodły, że dłuższa drzemka (ponad godzinna), działa dobrze na umiejętności rozwiązywania problemów. Jest to wynikiem wchodzenia organizmu w fazę snu REM, w trakcie której pojawiają się marzenia senne. We wspomnianym wyżej badaniu osoby doświadczające tej fazy podczas snu, były o 40% skuteczniejsze w wymyślaniu kreatywnych rozwiązań.

Jak widać istnieje bardzo wiele czynności, które poprawiają kreatywność, tak więc jeżeli pracujesz przy projekcie w agencji kreatywnej bądź głowisz się na co dzień nad jakimś problemem skorzystaj z rad, zapewne będą mogły Ci one pomóc!

Autor: www.meggot.pl.

Komentarze