5 powodów, dla których powinieneś założyć lokatę terminową

Lokata terminowaKonto osobiste w banku nie jest dobrym produktem do lokowania dużych oszczędności. Jego funkcjonalność można porównać do trzymania pieniędzy w skarpecie - niby bezpiecznie, jednak pieniądz "niepracujący" traci na wartości. O wiele lepszym instrumentem służącym do deponowania oszczędności jest konto oszczędnościowe lub lokata terminowa.

Lokaty terminowe to popularny i bezpieczny sposób lokowania kapitału. Mimo to, wielu Polaków nadal preferuje deponowanie oszczędności na zwykłych, nieoprocentowanych kontach bankowych. Sprawdź, dlaczego wolne środki lepiej przechowywać na lokatach.

1. Twoje pieniądze nie tracą wartości

Gdy "oszczędności nie pracują", tracą na wartości z powodu inflacji. Dlatego konieczna jest ochrona kapitału, możliwa dzięki takim produktom, jak lokaty terminowe, konta oszczędnościowe albo fundusze inwestycyjne małego ryzyka (na przykład te inwestujące w papiery pieniężne). Oprocentowanie lokat terminowych oraz innych produktów tego typu to kilka procent w skali roku. Pozwala to na ochronę wartości pieniędzy, które zalegając na koncie, zmniejszają swoją siłę nabywczą.

2. Zamrażasz dostęp do oszczędności

Dla niektórych jest to wada tego typu instrumentów finansowych, jednak dla innych może być to zaleta. Jeśli masz problemy z oszczędzaniem i często zdarzają ci się impulsywne zakupy, to właśnie lokata terminowa może być sposobem na poradzenie sobie z problemem. Odkładając pieniądze na lokatę pozbawiasz się możliwości sięgnięcia po nie w każdej chwili. Konieczność zerwania umowy w celu uzyskania dostępu do środków może skutecznie ostudzić twój zapał do zakupów.

3. Dywersyfikujesz portfel inwestycyjny

Inwestujesz pieniądze w innego rodzaju instrumenty - na przykład fundusze inwestycyjne? Lokaty terminowe mogą być doskonałym sposobem na dywersyfikację portfela. Nawet najbardziej agresywnie grający inwestorzy posiadają w swoich portfelach inwestycyjnych instrumenty o bardzo niskim ryzyku straty. Oprocentowanie lokat terminowych i na przykład, funduszy inwestycyjnych lokujących środki w papiery dłużne, jest bardzo podobne, ale lokaty terminowe gwarantują brak straty.

4. Różnorodność oferty

Ilość różnych lokat dostępnych na rynku jest ogromna. Każdy klient znajdzie coś dla siebie - lokaty terminowe można podzielić na te z oprocentowaniem stałym, dynamicznym, rosnącym, itp. Umowę możesz zawrzeć na miesiąc, kilka miesięcy, a nawet na lata. Sama lokata może się odnawiać lub wygasnąć po upłynięciu czasu określonego w umowie z bankiem. Jest to zatem produkt wystarczająco elastyczny, aby każdy mógł dopasować go do swoich potrzeb

5. Nieskomplikowana procedura i dodatkowe korzyści

Założyć lokatę można w bardzo łatwy sposób, po prostu składając wniosek przez Internet, wpłatomat albo korzystając z bankowości elektronicznej. Niektóre banki, posiadaczy lokat zwalniają z opłat za prowadzenie innych produktów, na przykład kont osobistych. W ten sposób zyskujesz nie tylko odsetki, ale też oszczędzasz środki, które wydałbyś na opłaty.