Monitory i ekrany dotykowe - stosowane technologie

Monitor dotykowyMonitory dotykowe w ciągu ostatnich kilku lat opanowały niemalże każdą dziedzinę ludzkiego życia. Spotykamy je w firmach, na ulicach, w urzędach, a także są wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku.

Technologia ta choć wydaje się być wynalazkiem kilku ostatnich lat, swój początek wzięła już w latach 60-tych ubiegłego stulecia, kiedy to amerykańscy naukowcy przewidując potencjał ekranów dotykowych bardzo poważne rozważali różne koncepcje monitorów dotykowych.

Nieco ponad dekadę później, bo już w 1972 roku po raz pierwszy zastosowano w praktyce monitory dotykowe, na Uniwersytecie Illinois do pierwszej edukacyjnej platformy komputerowej PLATO.

Sukces i duże powodzenie platformy spowodowały, iż ekrany dotykowe powoli zdobywały zwolenników i stawały się coraz popularniejsze. Jednak dopiero ostatnia dekada przyniosła prawdziwy rozwój technologii ekranów dotykowych i ich zastosowania w życiu codziennym. Obecnie rozróżniamy kilka najpopularniejszych technologii stosowanych w produkcji ekranów dotykowych, każda z nich działa na innej zasadzie, ale wykorzystywana jest w ten sam sposób.

Technologie stosowane w monitorach dotykowych

W najpopularniejszych urządzeniach z ekranami dotykowymi, czyli smartphonach stosuje  się technologię pojemnościową PCT, w  której wykorzystywane są czujniki pojemnościowe składające się  z miniaturowych otwartych kondensatorów pokrywających większość monitora dotykowego, a  zostają aktywowane w odpowiedniej części monitora poprzez jej dotyk. Ten rodzaj ekranu dotykowego znajduje również zastosowanie w tabletach i przemysłowych panelach komputerowych.

Kolejnym rodzajem monitora dotykowego są ekrany, które działają za pomocą technologii rezystancyjnej, polegającej na zastosowaniu dwóch warstw, folii poliestrowej i tafli szkła, oddzielonych od siebie warstwą powietrza. W chwili dotyku monitora następuje zetknięcie się obu z wymienionych materiałów, co z powoduje przesłanie informacji do mikrokontrolera lokalizującego dotyk we właściwym miejscu i wykonanie przez monitor określonego polecenia. Technologię rezystancyną stosuje się najczęściej w palmtopach, nawigacjach GPS.

Również popularna podczerwień, czyli technologia Infrared znalazła zastosowanie w produkcji monitorów dotykowych. W tym wypadu dotyk ekranu powoduje przerwanie jednego z podczerwonych promieni, który jest częścią całej siatki pokrywającej monitor, a wytworzonych przez liczne diody emitujące podczerwone promienie. Zerwanie jednego z promieni wywołuje określoną reakcję monitora. Podczerwień znalazła swoje zastosowanie w znanych każdemu ebookach.

Kolejnym typem monitorów dotykowych są te działające za pomocą fali akustycznych, które są emitowane przez umieszczone w czterech rogach ekranu piezoelektrycznymi przetworniki wytwarzające ultradźwięki. Dotyk monitora powoduje zakłócenie fali dźwiękowej w określonym miejscu monitora co wywołuje określoną reakcję urządzenia.

Za co pokochaliśmy monitory dotykowe?

Główną zaletą urządzeń z wykorzystaniem jednej z omówionych technologii dotykowych jest znacznie większy ekran niż w przypadku urządzeń wyposażonych w różnego rodzaju klawiatury, dzięki czemu są znacznie czytelniejsze dla użytkownika i łatwiejsze w obsłudze.

Źródła:

Komentarze